Suvi 2015

September 11th, 2015

Niisiis….

See suvi oli sootuks teistsugune, kui ootasin. Mina, naiivne, mõtlesin, et kui kolin linnast tagasi koju, Hiiumaale, saan rahu ja vaikust. Inimesed, uskuge, kes vähegi ise midagi teeb ja teha tahab, siis ei ole suurt vahet, kas elada maal või linnas.

No, tegelikult ei vasta see viimane väide päris tõele. On küll vahe. Väga suur vahe. Kuid siiski mitte selles, mida arvatakse. Et maal ei ole mitte midagi teha ja kogu elu-melu toimub linnas. Et maal oled sa isoleeritud ja linnas kõik käe-jala juures. Et linnas saad sa igal hetkel minna sinna, kuhu tahad (loe: klubisse, kontserdile, parki, sõbrale külla) ja maal mitte.

—- (paus) —-

2011. aasta kevadel süstiti kõrgemalt poolt minu pähe mõte (tundsin järsku tungivat vajadust), et pean koju tagasi minema. Hiiumaale, kus mu juured on. No, teised juured on ka, aga kas teist keegi kujutaks ette elamaminekut Valgevenemaale. Ei ahvatlenud säärane võimalus siis, kunagi varem, ega hakka ahvatlema ka tulevikus.

Mõeldud, tehtud. Leidsin kogemata krundi, mis oli lapsepõlves olnud minu maasikamaa. Leidsin kogemata, et krundi maakler on mu keskooliaegne klassiõde. Üllatusin, et mu lapsepõlve maasikamaa oli naabripoisi oma ja tema seda müüs. Sain, mis tahtsin. Sain koju tagasi.

Nüüd on 2015 sügis. Linnakorter sai müüdud aprilli keskel, saarele kolitud mai keskel. Suvi oli nagu oraval rattas, et üks asi lõpeb, teine algab ja vaata ise, kuidas vahepeal hingatud või saunas käidud saad.

Milline on siis vahe linnas ja maal elamisel minu silma läbi? Kiiruse ja tegemiste mõttes ei mingit. Teha on palju ja ehk veel rohkemgi kui linnas, sest Hiiumaa Käsitööselts on mind endasse tõmmanud kui sügiseste lehtede imur. Salata ei saa – kui ma ise ei tahaks, siis midagi niisugust ei toimuks. Aga tunnen ja tean, et seltsil on minule palju anda ja minul vastu ka. Õpime üksteist vastastikku iga päev üha enam ja enam tundma.

Nüüd sellest, milline on minu jaoks vahe linnas ja maal elamise vahel. Need  klubi-kontsert-sõber käigud ei muutu maal elades olematuks. Imelik küll, aga need muutusid pigem tihedamaks, kui linnas olles. Ütlesin sõbrannadele kohe, et vaadake ette, te hakkate mind nägema märksa rohkem, kui siis, kui me olime elamistega paari kilomeetri kaugustes. Nii ongi.

On asju, mida linnas ei ole ega saagi olema. Minna loodusesse uitama ja teada, et vastu ei tule ühtki hingelist peale putukate, lindude ja loomade. Astuda oma õuele musta öhe ja kuulda ritsikate laulu. Linnas see nähtus puudub – pole ei musta ööd ega laulvaid ritsikaid.

Teha päeval toas tööd ja kuulda akna taga noorte lindude särtsakat siutsumist ning ootamatut aknasse potsatust (noor lind õpib orienteerumist ja ilmast arusaamist), kui vanad neile eemal puuoksa peal juhiseid jagavad (täitsa naljakas vaatepilt, muide). Või näed vongerdavat-rändavat pajumailase röövikut (tänan Leinat, kes pildil näidatud “ussi” tuvastas), kes otsib kohta nukkumiseks, et saada ilusaks (nad ei saa seda teha üldsegi mitte igal aastal). Rääkimata sellest, et kargad jalgratta selga ja sõidad kuhu tahad. Lihtsalt, et on tore, sõita.

Mõtlesin esiti, et täna pilte ei jaga, aga kahju hakkas teist. Seltsipoest koju sõites peatusin paar kilomeetrit kodust, et korjata üksikuid sarapuudele rippuma jäänud pähkleid. Need kobarad võinuks veel nädalakese jagu puu küljes rippuda, aga inimene on kärsitu, tahab hää kraami kohe kätte saada. Nii oligi mu üllatus suur, kui ööpäevase vahega ühtäkki pähklid puudelt kadunud olid.

Mõned sain. Parasjagu nii palju, et maitse suhu saada. Kuivama panna ja jõuluks jätta pole midagi. Ehk saan seda teha tuleval aasta.

Pähklituuma kestast kätte saamiseks pole ilmtingimata pähklitange vaja. Piisab terava otsaga teravast noast. Lõika pähklikoore tipp noaga maha, pista noaots tekkinud pisikesse pilusse ja keera nuga pähkliga risti. Koor avaneb tuuma võib suhu pista.

pahkel

Sarapuupähkel. All vasakul oma kodu valvav ussikene.

Kevadel seadsin endale eesmärgiks sõita septembri keskpaigaks jalgrattaga läbi 1000 kilomeetrit. See on kuhjaga täidetud – eilse seisuga läbitud 1425 kilomeetrit.

Orav

Orav, kes külastab mind ja naabrinaist kordamööda.

joon450

Wajalik Widin ehk iPad’i-ridikül

August 2nd, 2015

Pidasin täna pühapäeva. Minu mõistes ei ole see lakke vahtimine vaid aja võtmine endale vajalike asjade tegemiseks. Kui viitsin. 🙂

Tegin järgmise vajaliku vidina. Tegin iPad mini jaoks ridiküli. See ühendab endas mitu teist vajalikku vidinat — paar taskukest visiit- ja krediitkaartide jaoks, paela üle õla riputamiseks, mida saab ära võtta, ja aasa, mille külge saab näiteks helkuri riputada.

iPadikott

iPadiridikül.

Selle vidinaga saan põhimõtteliselt linnakäigu ära käia suuremat pagasit (loe: ratastega kotti ega kohvrit) kaasa tassimata. Muidugi juhul, kui pole vaja šoppama minna. Tegelikult on vaja pidevalt varusid täiendada, et tellimuse puhul oleks, millest teha ja oleks ka valikut.

Pildil viitasin, kus miski pisem vidin on. Aega kulus pea terve päev, aga ainult seepärast, et oli vaja erinevate etappide tegemised läbi mõelda. Järgmise valmistamisel teen päris mitmed asjad pisut teisiti, paremini.

Tugevduseks on 1 mm paksune PVC plaat, pehmenduseks käsitöövilt. Seega pole vaja karta, et esimene vihmasabin või kogemata pillamine tahvlit kahjustab.

Nii et, kui sul on tahvel ja tahaksid selle ümber saada midagi sarnast, saada tellimus aadressile aia@ainultilusadasjad.eu. Pane kirja tahvli mõõdud millimeetrites (pikkus x laius x paksus) ja erisoovid näiteks värvide või detailide osas (võibolla soovid taskukest ka väljapoole). Hind 45 eurot (materjalid hinna sees).

Oma ridiküli väliskülje lapitöö tegin ammu, nii et selle hinda ei oska praegu kuidagi välja tuua ja saada endale sarnane tähendab kindlasti enamat, kui 45 eurot. Aga üks on enam kui kindel — seda pole identse koopiana võimalik mitte kunagi uuesti teha. Selline asi on ja jääb maailmas ainueksemplariks.

joon450

Wajalik Widin ehk näpunöörikivi

July 28th, 2015

Aeg-ajalt lisan oma käsitööesemetele näpunöörist kaunistusi või suisa omaette detaile, nagu neil kahel kotikesel.

Näpunöörist õlapaelaga kotid

Näpunöörist õlapaela ja sidusega kotid.

Iga kord, kui nööri punun, on häda, kuhu nööri ots kinnitada, et tööd sirgena hoida ning et nöör saaks ilus ühtlane. Mitmed erinevad lahendused on kasutusest läbi käinud, kuid seni pole ükski olnud minu jaoks piisavalt hea.

Paar näidet.

 • Variant 1. Punutava nööri alguse seon ümber puupulga ja vastavalt nööri lisandumisele, kerin seda pulga ümber nagu poolile. Pulka peab punumise ajal näiteks põlvede vahel kinni hoidma. Tihti libiseb osa keritud nöörist tagasi. Kokkuvõttes – ei ole üldse mugav.
 • Variant 2. Punun pisikese jupi nööri valmis ja kinnitan selle haaknõela abil näiteks voodikatte külge. Iga kord, kui tahan sealt liikuda, pean haaknõela avama ja kõrvale panema. Üsna tüütu. Sama lugu on seeliku külge kinnitamisega. Viimase puhul jäävad haaknõelast seelikusse nööri pingulhoidmisest väikesed augukesed. Väga inetu.

Uute Wajalike Widinate “leiutamisega” on tavaliselt nii, et kannan mõtet endaga üsna mitu aega kaasas, kui lahendus kohe kätte ei anna. Nii oli vihmavee kogumise süsteemiga. Tahtsin asja, mis ei maksaks hullu raha ja saaks ise üles seada. Mõte settis ja arenes kaks suve.

Veekogumise Wajalik Widin

Veekogumise Wajalik Widin.

Nii on ka täna valminud Widinaga.

Näpunöörikivi

Näpunöörikivi.

Heegeldasin kivile katte ümber ja tegin selle peale aasa, mille külge saan kinnitada punumisel oleva näpunööri. Kivi lebab tegemise ajal süles. Kui vaja mujale minna ja töö pooleli jätta, tõstan kivi korvi (või kõrvale) ning lisaliigutusi pole vaja teha. Nööri pikenedes võib kivi algul tõsta lihtsalt kuhugi madalamale, või lasta hoopis rippuda. Ühel hetkel peab muidugi haaknõela nööril edasi tõstma, aga see on varem nimetatud variantidega võrreldes palju mugavam moodus nööri hallata.

Veel üks hea omadus: ma võin selle Widina ja nööripunumise endaga kuhu iganes kaasa võtta, näiteks Hiiumaa Käsitööseltsi Meistritea Maja poodi tööle minnes. Kui ostjaid pole (seda tahaks muidugi väga vähe näha), saan neid leti taga oodates nööri punuda. Kui ostjad tulevad, on lihtne asi pooleli jätta.

joon450

Mmmm – muulukad!!!

July 17th, 2015

Minu meelest on maailma kõige maitsvamad marjad muulukad. Olen nedega tuttav lapsepõlvest saati ja ootan marjade, õigemini ebaviljade valmimist igal suvel pikisilmi. Kuid üsna tõenäoliselt on neid, kes pole oma elu jooksul muulukat suhu pista saanud ja isegi neid, kes sellise hõrgutise olemasolust mitte midagi ei tea. Sest see lihtsalt pole nii tuntud taim ega kasva igal pool.

Meil siin Hiiumaal kruusase maa peal on “muulukapõlde” siin ja seal. Kes vähegi viitsib looduses ringi uidata omapäi ja ilma autota (selle viimasega kihutad igatahes kõigest heast lihtsalt mööda), see leiab juuli kesel valmivad marjad igatahes üles.

Nagu iga taim tahab vahetevahel puhata, nii pole ka muulukaid mitte igal suvel võimalik suhu pista. Aga kui neid eile polnud, siis homme on. Eelmisel suvel (2014) nägin muulukaid… – no tegelikult ei näinudki. Juuni oli liiga külm, juuli liiga palav ja sellele viljale see kohe kuidagi ei sobinud. Tänavused ilmad on muulukale justkui loodud. Ei liigset külma ega kuuma, parasjagu vihma ja päikest. Marju on palju. Viitsi ainult korjata.

Mina viitsin. Nii korjata kui puhastada, ehkki viimane on ikka üsna tüütu töö. Muulukaid võib süüa ka koos tippu katva kihnuga (tupplehtede jäänused), kuid see varjutab veidi marja hõrku maitset.

Muulukad

Muulukad.

Korjasin täna muulukaid 900 grammi. Poolteist tundi korjamist ja sama palju aega puhastamist. Puhastamisel võtsin appi pintsetid. Küüntega saab kihnu ka kätte, aga kui seda teha poolteist tundi järjest, on valus pöidlaots garanteeritud. Metall seevastu protesti ei tõsta ja valu ei tunne.

Pistsin puhastatud marjad külmikusse. Homme hommikul ootab mind ees delikatess-smuuti muulukatest, banaanist, laimist ja mõtlen, et lisaks veidi võilillemett või kondenspiima. Ma pole veel otsustanud. Eks hommikul selgub 😉 .


Tere hommikust!

Muulukasmuuti joomiseks kõlbab klaasiks vaid parimast parim – Villeroy & Boch. Lisasin ikkagikondenspiima, mesi jääb järgmiseks korraks.

Muulukasmuuti

Muulukasmuuti.

joon450

Uus kogemus

July 8th, 2015

Uus kogemus, jah. Täna.

Eile õhtul mõtlesin, et kas ma ikka tahan. Aga kui pole proovinud, ei tea. Kolmekümneaasta tagune n-ö praktikal käimine ei olnud kah kohe kuidagi abiks.

Siinkohal lõpetan mõistukõne ja asun asja juurde.

Olin täna Hiiumaa Käsitööseltsi Meistrite Majas müüjaametit pidamas. Hommikupoolne aeg oli vaikne, kohe väga vaikne. Sirje, kes seda asja aegade algusest alates vedanud on ja ikka majas, kui midagigi teoksil (ja teoksil on praegu terve suvi), ütles ühe tuttava sõnad, et kolmapäev on see kõige kehvem päev müümise suhtes. Nii me siis naljatasime, et on KOLMAPÄEV. Mina arvasin, et tänane kassa jääb nulli.

Aga päev edenes ja päris vaikseks see ei jäänud… Ja nulli ka ei jäänud.

Pisitasa hakkas inimesi uksest sisse kiikama, mõni ostis pisemaid, mõni suuremaid asju. Asjad on meil, muideks, ainult ilusad. Õnneks on meistreid palju ja nõnda peaks küll igaüks, kes uksest sisse astub, endale, sõbrale, lapsele, naisele ja muidu kingituseks ikka midagi leidma. Julgeksin väita, et mehed on vist natuke vaeslapseks jäetud, sest otseselt neile suunatud tooteid napib. On, kuhu areneda ja mida arendada.

Ise saan sellest muidugi aru ka. Naistele ja tüdrukutele on palju lihtsam ning loomingulisem midagi teha, kui meestele. Tänapäeval nad ju satsidega kraesid ja puhvpükse ei kanna. Klassikaline ülikond pigistas meestemoele nii jõhkra pitseri, et sellest välja rabeleda on tubli tükk tegemist.

See selleks, liigume päevas edasi.

Kui tuli grupp, oli tegemist kohe palju rohkem. Tänud selle eest grupi toojale. Laupäeval (11. juulil) on käsitöölaat. Mina koos naabrinaise Virgega oleme majas asju ohjes hoidmas ja ma veel ei kujuta ette, kuidas see päev möödub. Loodan kahte:

 1. et müük saab olema hea,
 2. et meie oleme päeva möödudes rõõmsad ja rahul.

Lisaks minul poes leti taga olemisele ja Sirjel laadaplatsi müüjate laudade paika ladumisele, oli meil ühine mure-hobi-töö – näituse üles seadmine. See pidi olema jooksvalt selline, et uksest sisse astuja võib vaadata. Võis ja vaatasid ka. Aitäh Helgi Põllole Hiiumaa Muuseumist, kes näitusele pealkirja välja mõtles – TRIIBULAINEL TULEVIKKU.

Reigi triibud

Reigi triibud.

Triipe on meil palju, igal pool ja erinevaid. Tahame selle näitusega näidata, et me ei seisa paigal. Austame oma vana ja armast saare triipu, mustrit, heegeldust, kuid samas leiame sellele uutmoodi rakendust. Loomingulisemad punuvad mustritesse omi mõtteid ja tundeid.

Kuidas need vanad siis ikka tekkisid, kui et külas pidi olema keegi, kes puutus kokku üle mere tulnud “võõraga”. (Hiiumaale tulid vanasti kõik uued asjad üle mere, tänapäeval juba üleilmalise õhuvõrgu kaudu.) Tema võttis nõuks nähtust midagi üle võtta ja hakata omamoodi tegema. Teine piilus pealt ja tegi järele. Kui piilujaid ja järele tegijaid tuli hulgi, või hakati asju sootuks selle uutmoodi tegija käest tellima, oli juba terve küla n-ö ühte nägu. Ja siis terve kihelkond. No, tegelikult, tont seda teab, kuidas need asjad käisid, aga plaks-ja-valmis kohe kindlasti mitte.

Kui nüüd minu uue kogemuse juurde tagasi tulla, siis päev oli igati tore-tegus-töine. Mind tutvustati ja mina tutvusin. Nägin, mida on teised teinud ja mida ma ise anda saan. Tuleb välja, et olen siin vist seni pisut puudu olnud. Õigemini see osa minust, mida teised ei tee – kujundada, näha, soovitada, et oleks parem ja huvitavam. Ja vist ka veidi segada vett, et ei oldaks vanas nii kõvasti kinni. Vana on hea ja seda peab hoidma, aga ainult kopeerimisega ei araene asi edasi.

Ees on põnev suvi, aga julgen öelda, et veelgi põnevam elu.

joon450

Küpsisetegu

June 21st, 2015

Asi sai alguse Joanne Fluke raamatu “Mõrv šokolaadiküpsistega” lugemisest. Esimene retsept eriti ei mõjunud, lappasin sellest edasi ja tahtsin teada, mis loos edasi juhtub.

Siis tuli teine retsept. Jälle lappasin edasi.

Tuli kolmas… ja ma ei saanud enam rahu. Küpsised! Ma ei ole eriline magusafänn ega küpsiste sööja. Aga see asi aina tiksus ja tiksus ja tahtis, et ma temaga tegeleksin. Nägin küpsiseid unes ja muidu käis ka see mõte peas virr-varrina ringi. Mis mõttes?! Jätke mind rahule.

Aga ei jäetud. Kripeldus käis aina edasi. Minu jaoks kellegi teise retsepti järgi tehtud roa valmistamine pole mingi väljakutse. Tahan ikka ise omalt poolt midagi juurde panna. Aga kui enne midagi sellist teinud ei ole, on vaja algallikat. Leidsin selle Nami-Nami lehelt: http://www.nami-nami.ee/Recipe/View/4103/Mandli-sidruniküpsised

Vaatasin üle, mõtlesin lisaks ja retsept sai selline.

Sidruniküpsised mandlilaastude ja seesamiseemnetega

Kogusest saab 130–140 väikest 4,5 cm läbimõõduga küpsist

 • 375 g pehmet võid
 • 250 g suhkrut
 • 500 g jahu
 • 1 muna
 • 1 tl soola
 • 2 tl ingveripulbrit
 • 1 suurema sidruni riivitud koor
 • sama poole sidruni mahl
 • mandlilaaste
 • seesamiseemneid
 • röstitud maapähklipuru
 1. Hõõru või ja suhkur valkjaks õhuliseks kreemiks, lisa muna ja klopi uuesti ühtlaseks.
 2. Lisa sidrunikoor ja -mahl, sega läbi.
 3. Pane sool, ingveripulber ja pähklid jahu sisse, sega läbi ja lisa jahu võikreemile.
 4. Jaga tainas neljaks, vormi vorstideks, keera need küpsetuspaberisse ning pane üheks ööks külmkappi.
 5. Lõika tainavorstid umbes 0,5 cm paksusteks viiludeks, laota küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile ja küpseta 200-kraadise ahju ülaosas umbes 12 minutit.
kypsis

Üks küpsenud küpsis. Läbimõõt 4,5 cm.

Küpsised kausis.

Küpsised kausis.

joon450

Saarele tagasi

May 11th, 2015

Armsad sõbrad, sugulased, tuttavad ja natuke võõramad. Täpselt nädala pärast pühin linnatolmu jalgelt ja lähen saarele tagasi. Sinna, kust ma olen tulnud. Jäin aastaid tagasi korraks mandri pääle kogemusi koguma. Nüüd on neid saanud üksjagu ja tuleb edasi, ehk tagasi liikuda.

Minu metsatukk Hiiumaal, nagu paljud teavad, on üldsegi mitte asustamata tsoonis. Tegelikult siirdun ühest tõmbekeskusest teise – Tallinnast Pühalepa valda. See on kõige ilusam koht maailmas. Ja nimi on ka väga ilus.

Männimäe

Männimäe aiamaja. 30.08 2014.

Ütlen endale aitäh, et oskasin 30 aastat tagasi valida eriala, mille abil täna võin leiba teenida kus iganes, ka metsas. Ütlen oma vanematele veelgi suuremad tänusõnad, et nad otsustasid kokku panna minu jaoks parima geenikomplekti – segaverelised on tugeva tervise ja andeka olemisega. Sellele ei vaidle ju keegi vastu, eks ole.

Üks naljakamaid nähtusi minu otsusega seoses on levima hakanud ekslik arvamus, et jätan koos linnast lahkumisega maha ka kõik muu – eriala, töötamise, kättesaadavuse, ideede jagamise, sõbrad jne, jne. Et hakkan erakuks.

Kullakesed, ma ei sure ära, ma lähen Hiiumaale ja – üllatus, üllatus – see on asustatud, tsiviliseeritud, internetiseeritud ja toimiv koht. Olen teile edaspidi täpselt sama lähedal, kui seni – telefonikõne ja kirja kirjutamise kaugusel. Küllatulemise kaugusel ka. Kõik tegevused kestavad edasi ja veelgi enam. Saan nüüd oma tegemistesse panna selle väe, mida kodumetsast ammutan. Kunagi vanuigi, kui kõigest on kõrini, võibolla hakkangi erakuks, aga mitte niipea. Ärge mitte unistagegi 😉

Ja teil, kellel seni polnud Hiiumaale minnes mitte kedagi ees ootamas, on lõpuks ometi kuhu tulla. Esialgu pole talveperioodil küll ulualust pakkuda, aga ükskord tuleb see ka. Pealegi, kes see pakasega ikka niiväga reisida tahab. Kuid just väikese reisi mõõdu annab Hiiumaale tulek välja küll. Ühekorraga natuke kaugel aga samas nii, nii lähendal.